Spørgsmål og svar

Nedenfor finder du en række udvalgte spørgsmål og svar. Du kan søge ved brug af søgefunktionen til højre.

Hvad sker der, hvis jeg indsender min begæring om kompensation for sent?

Når Udligningskontoret modtager din begæring beregnes, hvor meget du skal have i kompensation for hele året (1. januar til 31. december). Den samlede kompensation fordeles herefter ligeligt ud over de resterende måneder af året.

Eksempel:

Indsendes begæringen i starten af maj måned 2017, vil den årlige kompensation deles ud på de resterende 7 måneder af året.

 

Udskriv

Hvorfor kan jeg ikke få kompensation, når jeg bor i udlandet f.eks. i Sverige?

Kompensation kan kun beregnes og udbetales til søfarende, der er fuldt skattepligtige til Danmark efter kildeskattelovens § 1. Dog gælder der særregler for færinge på grund af en privat aftale.

Ifølge Øresundsaftalen bliver man, selvom man er bosiddende i Sverige og dermed ikke fuldt skattepligtig til Danmark, beskattet af sin DIS-indkomst, som om man var fuldt skattepligtig til Danmark, dog uden at være det. Grænsegængere er omfattet af kildeskattelovens § 5 A.

 

Udskriv

Hvordan beregnes kompensationen for ægtefællen?

Ifølge skattelovgivningen sambeskattes ægtefæller, og det gælder f.eks. kapitalindkomst, uudnyttede personfradrag og underskud af personligt drevet virksomhed.

Ved beregning af a conto kompensation og Endelige Afregning tages der hensyn til ægtefællens indtægts- og fradragsforhold, men kun hvis ægtefællen har underskrevet begæringen om udstedelse af kompensation.

 

Udskriv

Kan min ægtefælle og jeg fordele renteudgifter, som vi har lyst til?

Ifølge gældende skatteregler skal renteudgifter og renteindtægter påføres den ægtefælles årsopgørelse, som har retten til indtægten eller udgiften. Hvem der er berettiget til indtægter eller udgifter vil fremgå af lånedokumenter, depotopgørelser, skøder m.v.

Hvis begge ægtefæller har underskrevet på et lån, vil man som udgangspunkt gå ud fra, at renteudgiften skal deles ligeligt mellem ægtefællerne, hvis der ikke fremgår andet af lånedokumenterne.

Skatteværdien eller kompensationværdien vil være den samme, da det er uden betydning, hvor renteudgifterne er påført, fordi der sker sambeskatning.

 

Udskriv

Hvordan skal jeg forholde mig, når jeg får en anden indkomst ved siden af min DIS-indkomst, f. eks. fordi jeg går i land, eller jeg har arbejde i land i mine hjemmeperioder?

Hvis du får indkomst ved siden af DIS-indkomsten, kan vi anbefale, at du får dannet en ny forskudsopgørelse hos SKAT og derefter kontakter os evt. ved at maile den nye forskudsopgørelse til os i PDF-format.

Hovedreglen er nemlig, at fradrag først og fremmest vil blive brugt til at nedsætte skatten af indkomster ved siden af DIS-indkomsten.

Det betyder, at hvis man har udfyldt en begæring om kompensation og får udbetalt a conto kompensation sammen med lønnen, vil SKAT samtidig på din forskudsopgørelse benytte dine fradrag til at nedsætte skatten af indkomsten ved siden af DIS-indkomsten.

Da SKAT derved benytter dine fradrag, og du samtidig har fået udbetalt kompensation for de samme fradrag, har du i en periode udnyttet dine fradrag 2 gange, hvilket ikke er korrekt. Dette vil betyde, at du ved den Endelige Afregning af kompensation vil blive opkrævet den for meget udbetalte kompensation.

Det skal understreges, at dine fradrag hos SKAT altid vil påvirke skatteberegningen og have indflydelse på nedsættelse af den skat, du skal betale af din landindkomst og/eller ved udbetaling af kompensation.

 

Udskriv

Kan jeg få udbetalt kompensation, hvis jeg ikke har indsendt en begæring om kompensation for tidligere år?

Hvis du sender en begæring om udstedelse af kompensation til Udligningskontoret, giver du os lov til at hente din årsopgørelse hos SKAT for det aktuelle år plus de 3 seneste indkomstår. Begæringen for 2016 åbner derfor op for indkomstårene 2013, 2014 og 2015, hvilket harmonerer med SKATs genoptagelsesregler.

Udgangspunktet er, at der kun kan indsendes begæringer for det indeværende indkomstår, og der kun beregnes kompensation, hvis der er indsendt en begæring.

 

Udskriv

Hvad får jeg i kompensation, hvis jeg tegner en supplerende pensionsordning, d.v.s. indbetaler mere end den overenskomstmæssige indbetaling?

Ved supplerende pensionsordninger kan der vælges to former for indbetaling.

Det skal understreges, at kompensationsværdien er ens for begge ordninger.

A:

Den ene ordning er, at den søfarende selv indbetaler.

Her skal den søfarende være opmærksom på, om pensionsindbetalingerne optræder på årsopgørelsen fra SKAT.

 

B:

Den anden ordning er den rederiadministrerede, hvor rederiet tilbageholder og indbetaler det aftalte pensionsbidrag.

Her vil rederiet fratrække indbetalinger i hyren og indbetale til pensionsordninger.

Når rederiet oplyser DIS-indkomsten til SKAT, skal de fratrække indbetalingerne til pensionsordninger i den DIS-indkomst der opgives, samtidig skal rederiet overfor Udligningskontoret oplyse, hvor meget de har indbetalt på den søfarendes vegne samt give oplysning om typen af pensionsordning.

Her må den søfarende ikke fratrække pensionsindbetalingerne på selvangivelsen/årsopgørelsen.

 

Udskriv

Hvad benyttes antal DIS-dage til?

Ifølge SKATs vejledning skal rederierne opgive antallet af DIS-dage som det antal dage, den søfarende har modtaget DIS-indkomst for, herunder også ferie- og afspadseringsdage.

Det bør derfor være det samme antal dage, der optræder på årsopgørelser fra SKAT og de Endelige Afregninger fra Udligningskontoret.

Antallet af DIS-dage benyttes af SKAT til at beregne fradraget for DIS-indkomst også kaldet sømandsfradraget.

Udligningskontoret benytter antallet af dage til at beregne om søfarende, der både optjener DIS-indkomst og anden indkomst, får den fulde fordel af skatteværdien af personfradraget.

I den overenskomstmæssige DIS-hyre er skatteværdien af personfradraget indregnet med en fast værdi pr. DIS-dag.

 

Udskriv